Mieszkania, nieruchomości, tanie mieszkanie

5467_4Jak podają agencje obrotu nieruchomościami, w ostatnich miesiącach wzrosła liczba mieszkań kupowanych na rynku wtórnym. Wśród kredytobiorców, nabywcy mieszkań używanych stanowili w sumie 44 procent. Ten trend w 2012 roku najpewniej będzie się rozwijał jeszcze bardziej, ponieważ mieszkania z rynku wtórnego stają się coraz atrakcyjniejsze z punktu widzenia nabywców. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem przemawiającym za mieszkaniem używanym jest jego cena. W przypadku starego budownictwa, nawet w dość dobrej lokalizacji, mieszkania zwykle są tańsze, ponieważ stan techniczny takich budynków nie jest idealny. Z drugiej strony jednak, mieszkań z rynku wtórnego nie trzeba wykańczać, ponieważ większość z nich nadaje się do zamieszkania praktycznie od zaraz, ewentualnie potrzebne będą niewielkie remonty, które nie absorbują tyle czasu i pieniędzy co całkowite wykańczanie nowego mieszkania. Poza tym, mieszkanie używane można dokładnie obejrzeć i sprawdzić, jak wygląda ono po zamieszkaniu, podczas gdy mieszkanie deweloperskie nie musi wyglądać dokładnie tak, jak to opisywał deweloper w trakcie realizacji inwestycji. Nie ma też ryzyka, że blok nie zostanie ukończony albo że oddanie mieszkania przedłuży się w czasie o kolejne miesiące. Dla wielu nabywców ważna jest także cała infrastruktura otaczająca mieszkania używane. Starsze bloki mają lepszy dojazd, wygodniejszy dostęp do komunikacji miejskiej, łatwiej też o blisko położony sklep czy przedszkole.

Trzeba jednak pamiętać, że cena mieszkania używanego to nie wszystko, ponieważ trzeba jeszcze zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 procent wartości nieruchomości. W przypadku mieszkań deweloperskich nie ma takich opłat, ponieważ firmy podlegają ustawie o podatku dochodowym.

Wśród nieruchomości na rynku wtórnym zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania (81 procent), a na domy z drugiej ręki decyduje się tylko kilkanaście procent nabywców. W przypadku nieruchomości sprzedawanych przez deweloperów, 70 procent klientów kupuje mieszkania, na 30 procent gotowe domy. Najpopularniejsze mieszkania deweloperskie to te o metrażu w granicach 40-70 metrów kwadratowych. Jedna trzecia nabywców szuka lokalu liczącego sobie 40-50 metrów kwadratowych, a 23 procent chce kupić mieszkanie o metrażu równym 50-60 m2. Na rynku wtórnym 41 procent klientów szuka mieszkań o powierzchni 40-50 m2.

Share