Dom

W aglomeracji warszawskiej przeważają domy wolnostojące, w samym mieście jest dokładnie odwrotnie – dominuje zabudowa szeregowa. Szeregowce stanowią 60 procent oferty na rynku warszawskim, poza Warszawą to już tylko jedna czwarta całej podaży.

W stolicy najwięcej jest bliźniaków, jedna piąta to wielobudynkowe szeregowce. Najwięcej bliźniaków znajduje się w powiatach wschodnich, w części zachodniej przeważają szeregowce. W Krakowie to właśnie domy wolnostojące stanowią największą część oferty – aż 61 procent całości. Na tle innych miast to bardzo wysoki odsetek. Zabudowa szeregowa to zaledwie 11 procent podaży. Na terenie całego powiatu krakowskiego udział zabudowy wolnostojącej rośnie do prawie 75 procent.

Szeregowce stanowią jedynie trzy procent podaży całego powiatu. Również we Wrocławiu więcej jest domów wolnostojących niż szeregowców, na terenie powiatu widać dużo wyższy udział zabudowy pozostałych typów. Domy wolnostojące są najpopularniejsze, bo zapewniają największą swobodę i wygodę mieszkańców. W domu wolnostojącym można liczyć na większą prywatność, a także prestiż, jakiego nie daje tańsza zabudowa szeregowa. Tyle że domy wolnostojące kosztują więcej, bo potrzebna jest większa działka, droższa jest również późniejsza eksploatacja takiego domu. Dlatego w miastach deweloperzy stawiają przede wszystkim na zabudowę szeregową.

Share