Kredyty

Kupując pierwsze mieszkanie na własność myślimy najczęściej tylko o swoich potrzebach i bardzo zależy nam na niskiej cenie. Dlatego single przeprowadzają się zazwyczaj do małych kawalerek, ewentualnie kompaktowych dwójek.

A jeśli po kilku latach zapragniemy założyć rodzinę? Niewielkie mieszkanko będzie niewystarczające. Mieszkanie obarczone kredytem nie jest tak naprawdę naszą własnością, jednak możemy je sprzedać, choć wymaga to specjalnej umowy z bankiem i nabywcą. Pieniądze ze sprzedaży mieszkania od razu trafiają do banku udzielającego kredytu hipotecznego, nasze zadłużenie zostaje anulowane, a to co zostanie, możemy wydać na nowe lokum.

Nic nie stoi wtedy na przeszkodzie, by zaciągnąć nowy kredyt hipoteczny, na większe mieszkanie. W jeszcze lepszej sytuacji są pary, które na spółkę zaciągają kredyt korzystając z większej zdolności kredytowej. To umożliwia pożyczenie większej sumy, można też liczyć na lepsze warunki spłaty, ponieważ bank ma lepsze zabezpieczenie, w postaci dwóch pensji kredytobiorców.

Również my możemy w ramach zamiany mieszkania kupić nieruchomość obciążoną kredytem. Trzeba tylko sprawdzić księgę wieczystą lokalu i dokładnie określić w umowie, w jaki sposób zostaną uregulowane kwestie finansowe związane z transakcją. Obie umowy, przedwstępna i końcowa, muszą być podpisane w obecności notariusza, bo tylko taki dokument rzetelnie ochroni nasze interesy.

Share