Ceny mieszkań

Od kilkunastu miesięcy obserwowana jest w Warszawie stabilizacja cenowa. Średnia stawka to około 7200-7400 złotych za metr kwadratowy, ale w zależności od dzielnicy cena może od tej średniej mocno odbiegać.

Najtańsze mieszkania tradycyjnie znajdziemy na Białołęce i Targówku – stawki zaczynają się już od pięciu tysięcy złotych za m2. Na drugim biegunie jest Śródmieście, gdzie metr kwadratowy kosztuje niemal 10 tysięcy złotych. Drogo jest również na Żoliborzu, Mokotowie i Wilanowie, gdzie stawki przekraczają osiem tysięcy złotych. Są to jednak dzielnice najbardziej pożądane, więc chętnych na lokale w tej części Warszawy nie brakuje.

Przystępniejsze stawki, oscylujące wokół średniej dla miasta, dotyczą Bemowa, Ursynowa i Ochoty. Na Białołęce kupowanych jest najwięcej mieszkań, ale i Mokotów może się pochwalić dużą liczbą transakcji. Pokazuje to, że nie dla wszystkich nabywców najistotniejsza jest wyłącznie niska cena, ale i dobra lokalizacja ma ogromne znaczenie. W okresie wakacyjnym sprzedaż mieszkania zajmowała średnio 114 dni, czyli krócej niż wiosną.

Najszybciej sprzedawały się mieszkania małe, dwupokojowe, które znikały z rynku nawet po zaledwie tygodniu od publikacji ogłoszenia. Mieszkania duże, nieustawne i drogie czekają na nabywców ponad rok, ale mimo to właściciele niechętnie godzą się na negocjacje.

Share