Aktualności

Inwestorzy zakładający nowe centra outsourcingowe najchętniej wybierają lokalizacje w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym regionie trudno znaleźć popularniejszy rynek od polskiego, bo właśnie nad Wisłą wzrost inwestycji związanych z BPO jest najwyższy.

Polska wyprzedziła już nie tylko inne państwa regionu, ale również Indie, które do tej pory były niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o rozwój outsourcingu. Poziom zatrudnienia co roku podwyższa się o jedną piątą, najpopularniejsze ośrodki to Wrocław, Warszawa, Kraków, Trójmiasto i Poznań.

Na outsourcingowej mapie Polski pojawiają się też nowe lokalizacje: Rzeszów, Opole, Olsztyn, Bydgoszcz. W sektorze nowoczesnych usług dla biznesu zatrudniono ponad 110 tysięcy polskich pracowników. Inwestorzy doceniają poziom wykształcenia polskich pracowników, ich kwalifikacje, znajomość języków obcych.

Aby rynek rozwinął się w jeszcze większym stopniu, powinno przybyć absolwentów kierunków technicznych, bo na nich zapotrzebowanie jest największe w całej Europie. Inwestorzy wybierają Polskę również ze względu na niższe koszty. W najdroższym Centralnym Obszarze Biznesu za metr kwadratowy biura płaci się 25-26 euro miesięcznie, poza tym stołecznym okręgiem stawki wahają się w granicach 12-16 euro.

Share