Rynek nieruchomości

Najem lokalu użytkowego wydaje się rozsądną inwestycją, jednak gdy dokładnie przyjrzymy się realiom tego rynku, sytuacja nie wygląda już tak różowo. Klienci szukają lokali stosunkowo małych i interesują ich wyłącznie niskie stawki najmu.

Dla wynajmującego to mało komfortowa sytuacja, ponieważ godząc się na duże obniżki, nie ma on praktycznie żadnego zysku ze swojej inwestycji. Ale kiedy lokal stoi zupełnie pusty, nie dostaje on pieniędzy choćby na pokrycie wydatków związanych z inwestycją. W dużej mierze obecna sytuacja na rynku najmu nieruchomości komercyjnych jest pochodną niedawnego kryzysu finansowego. Konsumpcja spadła, a firmy zaczęły szukać oszczędności między innymi na swoich biurach.

Banki, które były jednym z najważniejszych graczy na tym rynku, ograniczyły liczbę placówek stacjonarnych, przenosząc sporą część swojej działalności do internetu.

Apteki czy sklepy spożywcze już nie mają takich obrotów jak przed kryzysem, więc i tutaj ogranicza się liczbę placówek. Wysokie czynsze odstraszają najemców także w galeriach i przy ulicach handlowych. Wskaźniki pustostanów rosną i jedyną szansą na pozyskanie klientów jest obniżka czynszów. Inwestorzy powinni się dobrze zastanowić, czy faktycznie wynajmowanie lokalu użytkowego przyniesie im jakiś zysk. Największe szanse na zarobek dają lokale małe i średniej wielkości, w bardzo dobrej lokalizacji blisko centrum lub dużych osiedli mieszkaniowych. 

Share