Rynek nieruchomości

Pod względem wielkości podaży nowych mieszkań, Warszawa bije na głowę resztę kraju. Jednak osoby mieszkające w stolicy muszą pokonać wiele trudności, zanim uda się im przeprowadzić do wymarzonego domu.

Najpoważniejszą barierą dla kupujących jest cena mieszkań. Warszawski rynek jest bardzo drogi, więc osoby o ograniczonej zdolności kredytowej mogą w ogóle nie dostać pożyczki na mieszkanie bądź też będzie to kwota bardzo skromna. To ogranicza zasięg poszukiwań. Największe wzięcie mają mieszkania w daleko położonych dzielnicach, ponieważ tam ceny nieruchomości są dużo przystępniejsze.

Dalsze lokalizacje są też preferowane przez osoby, które potrzebują większych mieszkań – za tą samą cenę kupimy albo kompaktową dwójkę w blisko centrum, albo większe, trzypokojowe mieszkanie na Białołęce. Biorąc pod uwagę, że gros klientów na warszawskim rynku mieszkaniowym to osoby młode z ograniczonymi dochodami, oferta deweloperska skupia się przede wszystkim na niedużych mieszkaniach dwupokojowych.

To najbardziej poszukiwane nieruchomości, również na rynku wtórnym. Wyprowadzka na przedmieścia nie jest dzisiaj aż tak dużym wyzwaniem jak dwie dekady temu. Osiedla są coraz lepiej zorganizowane, Warszawa wzbogaciła się także o drugą linię metra, która znacznie ułatwi komunikację pomiędzy oddalonymi od siebie dzielnicami.

Share