Rynek nieruchomości

W okresie wakacyjnym spadek sprzedaży nie jest niczym niezwykłym, bo ludzie są wtedy bardziej zainteresowani własnym urlopem niż szukaniem mieszkania.

Wakacyjny zastój nie przyniósł więc jakichś istotnych zmian, nie licząc kilku wyjątków. Do nich zalicza się spadek o półtora procent ceny metra kwadratowego mieszkania w Warszawie, co daje obniżkę 134 złotych ceny jednostkowej. Jeszcze wyższy spadek, 1,7 procent, odnotowano w Sopocie. W Łodzi spadek wyniósł 1,4 procent.

W skali roku spadki cen są wyraźniejsze. We Wrocławiu mieszkania potaniały o 6,8 procent, w Gdańsku o 6,3 procent, w Łodzi o 5,4 procent. W pozostałych dużych miastach korekty cen były nieznaczne. Sierpniowa podwyżka cen ofertowych wynikała głównie z tego, że deweloperzy wprowadzili na rynek droższe projekty.

Jedynym miastem, w którym ceny podniosły się w większym stopniu, był Białystok. Ze spłatą kredytu hipotecznego nie było większych problemów, bo stopy procentowe pozostały jednakowe, nie notowano też wahań kursowych w przypadku euro oraz franka szwajcarskiego. Pod koniec sierpnia ożywienie nastąpiło na rynku najmu, poszukiwane były głównie mieszkania jedno- oraz dwupokojowe. Dużymi lokalami interesuje się niewielki odsetek klientów.

Share