Rynek nieruchomości

Gotowych mieszkań coraz szybciej ubywa z rynku, bo sprzedaż tego typu lokali rośnie, a deweloperzy realizują za mało nowych projektów, by uzupełnić luki w ofercie.

Na rynkach mieszkaniowych w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście, Łodzi i Poznaniu do wyboru jest ponad 15 tysięcy mieszkań już ukończonych.

Do natychmiastowej wprowadzki nadaje się co trzecie mieszkanie na rynku pierwotnym. Deweloperzy potwierdzają, że klienci ich biur sprzedaży interesują się głównie mieszkaniami wybudowanymi, ewentualnie takimi, które gotowe będą w bardzo krótkim terminie. Wzrasta również zainteresowanie mieszkaniami pod klucz – lokal jest wykańczany przez dewelopera i nabywca po przeprowadzce nie musi się zajmować żadnymi pracami remontowymi.

Oferta mieszkań na etapie dziury w ziemi jest ograniczona i na pewno nie ma takiego wyboru, jak kilka lat temu. 6,3 procent rynku pierwotnego stanowią lokale, których budowa potrwa do co najmniej 2015 roku.

Inwestycji, które zostaną zakończone jeszcze w tym roku, jest 32 procent. 40 procent projektów mieszkaniowych zostanie zakończonych w 2014 roku. Po tym, jak państwo zakończyło program dopłat do kredytu, wzrosła sprzedaż mieszkań droższych i większych.

Share